English
kArton hírlevél

Üzemeltető: lev-lista.hu

Keresés

   kArton > archiv > Képregény-karácsony
Képregény-karácsony
dátum: 2006.12.04

Képregény-karácsony

 
Még soha nem jelent meg magyarul annyi képregény, mint az idén. A kiadók többnyire az év második felére időzítették újdonságaikat, és ezek kedvezményesen meg is vásárolhatók a december 9-i Hungarocomixon. A rendezvény honlapja: http://fesztival.kepregeny.info. Részletes program és meghívó következő hírlevelünkben.


Hírleveleinkkel ellentétben most műfajonként foglaljuk össze, mi mindenből lehet válogatni idén karácsonyra. Reméljük, mindenki megtalálja benne a neki tetszőket. A képregények többségéből részletek, előzetesek láthatók a www.kepregeny.info honlapon.

 

Klasszikus magyar képregények

Egri csillagok. Korcsmáros Pál és Cs. Horváth Tibor klasszikus képregénye Gárdonyi Géza regénye nyomán, most színes, keménytáblás változatban.

Fekete-Fehér Képregénymúzeum 2-4: Idén Gugi Sándor, Korcsmáros Pál és Szitás György néhány művének a bemutatására vállakozott a korlátozott példányszámban megjelenő, csak rendezvényeken kapható kollekció.

Sebők életmű-sorozat 1-2: Jókaitól az Egy hírhedett kalandor és Stevenson Kincses szigete az első két regény, amelynek a Sebők Imre-féle feldolgozásával elindult ez a főként gyűjtőknek szánt kezdeményezés.

Vörös és fekete. Stendhallal és Korcsmáros Pál eredeti rajzaival folytatódik az Irodalmi klasszikusok sorozat.

 

Új magyar képregények

Fazekas Attila-Bán Mór: Tűzvihar 1956. A hagyományos magyar képregény élő klasszikusa a forradalom évfordulójára készítette el az első magyar képregényes feldolgozást.

Marabu: Hé, Dodó! A HVG, a Népszabadság és a Hócipő lapjairől ismert karikaturistának a Kretén magazinban megjelent Dilidodó sorozatának gyűjteményes kötete.

Pinkhell 1 és 2: A Magyar Képregény Akadémia tagjainak saját kiadású, csak képregényes rendezvényeken beszerezhető lapja. A legújabb szám a Hungarocomixra jelenik meg, részletei a kiállításon tekinthetők meg.

Roham 2 és 3. Az ingyenes fantasztikus agresszív magazinnak idén két száma jelent meg, benne Brazil, Geek és Futaki Attila képregényeivel. A Bürökratákból jövőre album is készül.

Sushi Strip 2: Saját kiadású, fekete-fehér gyűjtemény Ábrai Barnabástól és barátaitól, amely szintén korlátozott példányszámban és csak rendezvényeken kapható.

 

Amerikai comics és graphic novel magyar nyelven

Batman: Hush, 1. rész. Az utóbbi évek egyik legjobban sikerült Batman-története végre magyarul is hozzáférhető. A szupersztár Jim Lee rajzaihoz Jeph Loeb írta a forgatókönyvet.

Pókember és Fekete Macska. Az idei Pókember-különszámok érdekessége, hogy írójuk a filmrendezőként világhírnek örvendő Kevin Smith, aki sosem leplezte lelkesedését a képregény iránt.

Rozsomák: Snikt! Az X-Men mutánscsapat legnépszerűbb tagjának a kalandja, a manga egyik nagymesterének, Nihei Cutomunak az interpretációjában.

Sin City 2: Ölni tudnál érte. Frank Miller világhírű sorozatának a második kötete, amely alapján a jövőre bemutatandó új film is készül.

Tükörváros: Az amerikai képregényben szokatlan az irodalmi adaptáció, ám ez a kiválón sikerült kivétel csak erősíti a szabályt. Paul Auster regényét Paul Karasik és David Mazzucchelli hangolta át tökéletesen a képregény eszközeivel.

Vertigo felnőtt képregények 1: Három kultikus sorozat folytatásokban: Constantine, Prédikátor és Y, az utolsó férfi.

 

Japán manga újra magyar kiadásban

Árnybíró: Egy koreai leganda alapján készült vérbeli japán mangasorozat, amelynek rövidesen már a harmadik része is kapható.

Princess Ai 1: Útkeresés. Az első, elsősorban lányoknak szóló magyar mangakiadás, Courtney Love amerikai énekesnő ötlete alapján.

Usagi Yojimbo 1: A rónin. Bár szerzője, a japán származású Stan Sakai gyermekkora óta Amerikában él, képregényének a főhőse egy szamuráj nyúl.

 

Francia és más európai képregényalbumok magyarul

Lucky Luke 1: Daltonváros, 2: Billy, a kölyök. Hosszú évek után ismét – és most először eredeti neve használatóval – kaphatók az árnyékánál is gyorsabb cowboy képregényes kalandjai Morris és Goscinny értelmezésében.

Pszichonauta: Látomások a Balkánról. Aleksandar Zograf személyes emlékeit meséli el képregényes formában háború sújtotta hazájának közelmúltjából.

Sörmesterek 1: Charles, 1854. A belga képregény nagymestere, a XIII, a Largo Winch és a Thorgal írója, Jean Van Hamme családregényszerűen dolgozta fel a belga sör másfél százados történetét, Francis Vallès rajzoló segítségével.

A szörny ébredése. Enki Bilal, az európai képregény Franciaországban élő nagymestere a modern science fiction egyik legjobban sikerült alkotásával jelentkezett. A tőle korántsem szokatlan apokaliptikus történetet zavaróan hitelessé teszik a balkáni háború emlékei és a modern technológia logikus következményei.

Vincent és Van Gogh. Az Olaszországban élő szerb Gradimir Smudja fantáziáját szabadra eresztve elképzelte, mi lenne, ha Van Gogh mesterműveit nem is ember, hanem egy macska festette volna. Gyönyörű stílusgyakorlat és tiszteletadás a napokban nyílt kiállításhoz kapcsolódva. A szerző december 7. és 9. között Budapesten dedikál.

 

Válogatások

Eduárd fapados képregényújság 0-7: A nyáron indult havilapban régi és mai magyar és külföldi képregényekből olvashatunk folytatásos történeteket, rövidebb munkákat és humoros csíkokat. Rajzolóink: Korcsmáros Pál, Garisa H. Zsolt, Fekete Imre, Fazekas Attila, Zorro de Bianco, Sváb József, Pásztor Tamás, Marabu, Odegnál Róbert, Matheika Gábor, Pilcz Roland, Felvidéki Miklós, Lanczinger Mátyás, Vass Róbert, Cserkuti Dávid.

Fekete-Fehér Képregényantológia 4-6. A népszerű gyűjteményes sorozatban folytatódtak a tavaly megkezdett sikerek, és bemutatkoztak új szerzők is, mind a magyar, mind a külföldi képregény területeiről. Blueberry, Sin City, Pókember, Rozsomák, Doktor Strange, Beton, Pszichopark, Andy Capp, Isteni Színjáték. Magyar grafikusok: Sváb József, Ábrai Barnabás, Cserkuti Dávid, Fekete Imre, Győri Tibor, Göndöcs Gergely, Lanczinger Mátyás, Pásztor Tamás, Pilcz Roland, Gróf Balázs.

 

A hírlevelünkben található információk, ismertetők és idézetek szabadon felhasználhatók. További részletekért az info@kepregeny.info e-mail címen, illetve az érintett kiadók képviselőinél lehet érdeklődni. Rendszeresen frissítjük közös honlapunkat is a www.kepregeny.info címen.