English
kArton hírlevél

Üzemeltető: lev-lista.hu

Keresés

   kArton > archiv > Budapesti Képregény- és Karika-túra
Budapesti Képregény- és Karika-túra
dátum: 2010.04.30

Idén először kerül megrendezésre a Budapesti Képregény- és Karika-túra kiállítássorozat, melynek keretében május 5-től 6 helyszínen tekinthetők meg képregényes tárlatok a belvárosban. A túra végét a május 22-én a Magyar Képregény Szövetség által immár hatodik alkalommal megrendezésre kerülő Magyar Képregényfesztivál jelenti a Gödör Klubban (V.ker. Erzsébet tér). A gyalogszerrel is könnyen teljesíthető túra nem csak galériákat, de több kávézót és szórakozóhelyet is érint, így a túrázók jobb hangulatban teljesíthetik a „távot”.

Pran, az „indiai Walt Disney”
Kossuth Klub (VIII. Múzeum u. 7.)
Pran Kumar Sharma (született: 1938 augusztus 15-én), ismertebb nevén Pran India legismertebb, legsikeresebb képregényalkotója és karikatúristája.. Pran művészeti iskolákban végzett tanulmányai után 1960-ban kezdte karrierjét képregény-csíkok (comic strip) rajzolásával különböző napilapoknál. Legismertebb karaktere Chacha Chaudhary, akinek a legtöbb ismert képregénykarakterrel szemben nincsenek szuperképességei. A ravasz öregember túljár a korrupt hivatalnokok, bűnözők és rablók eszén, segíti a szegényeken, és a történet végén mindig levonja a morális tanulságot. Chacha kalandjait filmre is vitték, Pran pedig számos elismerésben részesült;1995-ben a Limca Rekordok könyve az év emberének választotta, 2001-ben pedig életműdíjjal jutalmazta az Indiai Karikaturisták Szervezete. Az indiai képregény atyja életművéből készült kiállítást a látogatók május 5-étől tekinthetik meg a Kossuth Klubban.

JugoKomix: Kordey, Macan és Zograf
Gödör Klub, Teraszgaléria (V. Erzsébet tér) Május 20-tól!
Igor Kordey horvát rajzoló, Amerikában az X-Men, a Tarzan, a Star Wars, a Star Trek, és más sorozatok grafikusa, a tavalyi nagy siker, az Unknown Soldier címlaptervezője, Franciaországban a L’Histoire Secrète, a La Saga de Vam és más sorozatok rajzolója. Darko Macan horvát író és rajzoló, azon ritka nem angolszász alkotók egyike, akit forgatókönyvíróként is alkalmazott a Marvel Comics és a Dark Horse Comics. Írt többek között Star Wars, Tarzan, Hellblazer képregényeket is. Aleksandar Zograf szerb alkotó, akinek legismertebb műveit számos európai országban kiadták, de megjelentek munkái a tengeren túlon is. Magyarországon immár a második kötete jelenik meg. Zograf visszatérő vendég hazánkban, több képregényes rendezvényen is részt vett, valamint a Titanic Filmfesztivál plakátját is ő rajzolta 2007-ben. A három ex-jugoszláv alkotó munkáiból május 20-án nyílik tárlat a Gödör Klub Teraszgalériájában.

Képregény és Karikatúra: Gróf, Marabu, Tomster
kArton galéria (V. Alkotmány u. 18)
Az Alfabéta-díj képsor kategóriájának három idei jelöltje a hazai képregény két közismert alakja, Gróf Balázs és Marabu, valamint egy ifjú titán, Pásztor Tamás „Tomster”, akik egyaránt a
napilapok, újságok hátuljáról ismerős műfaj, a comic strip magyar művelői. Gróf Balázs immár tizennegyedik éve szolgáltatja hétről-hétre társadalomkritikus, mindig aktuális, kíméletlenül őszinte képsorait az ország legismertebb programajánló újságjába, ezzel egyedülálló sikert könyvelve el a hazai képregényes élet színterén.
Már csak idő kérdése, mikor válhatnak Marabu imádni valóan idióta bogarai, a Dodók legalább olyan népszerűvé itthon, mint külföldi elődei, a cinikus, lusta macska vagy a filozófiai és etikai
kérdéseken merengő kisfiú és az ő tigrise. A szerző azonban nem csak a Dodóknak köszönhetően ismert; több mint 20 éve jelennek meg munkái folyóiratokban, a Ludas Matyitól a Kretén magazinon át egészen a Népszabadságig, Hócipőig vagy HVG-ig. Pásztor Tamás önéletrajzi ihletettségű karaktere, Tomster az elmúlt évek során számos képregényes
antológiában, válogatáskiadványban felütötte fejét, önálló gyűjteményes kötetére azonban egészen a tavalyi évig kellett várni. Tomster karaktere az egyetemista srác típusfigurája, így mindannyian ismerjük egy kicsit, és könnyen azonosulunk vele.

Gébics eszpresszó, avagy Napirajz a Szimplában
Szimpla (VII. Kazinczy u. 14
A hazai internetezők elég széles körében lett az elmúlt pár évben fogalom a Grafitemberként becézett Merényi Dániel által rajzolt abszurd képregénysorozat, a Napirajz. Az egyszerű képi
világú, rögtönzött rajzok bár jelenleg az olasz Alpokban készülnek, mégis tagadhatatlanul a kis magyar valóság elé állítanak görbe tükröt. Az először csak a haveroknak szétküldözgetett poénok mára több ezres rajongótáborral rendelkező, rendszeresen frissülő weboldalá, és több ezer eladott gyűjteményes kötetté nőtték ki magukat. A Szimpla egy hónapra Gébics Eszpresszóvá változik, mikor is május 5-én beköltözik René, a Szultán, meg a többiek.

Roham 3D
(Roham kávézó VIII. ker. Vas utca 16 )
A Roham Magazin új hajtást sarjaszt s egy saját galériával nyit teret a kortárs művészeknek. A létesítmény célja, hogy informális diszkussziót kezdeményezzen művészek és művészeti ágak
között. Egy hely, ahol összekapcsolódhat a képzőművészet, a zene és az irodalom. A kiállításon a Roham grafikus csapatán kívül olyan alkotók is bemutatkoznak, akik még közösen nem állítottak ki a Rohammal, viszont szellemiségükben szorosan hozzájuk rendelhetők. A befogadók street arttal, fotóval, videóval, objektekkel és installációkkal szembesülhetnek.

Balázs László: Varnyú
(Pótkulcs, VI. Csengeri u. 65/b)
Balázs László szabadúszó karikaturista így definiálja alkotói folyamatát blogján: „Látom a világot... Jönnek a szememen, a fülemen, az orromon, a számon, a bőrömön keresztül befelé az ingerek. A fejemben egy csapat manó ezeket mind összegyűjti, fonott kosarakba rakja, a folyónál kimossa,kirázza, kiteregeti, kivasalja, majd körútra engedi, az orrom hegyétől a lábujjaim végéig, a köldököm körül és a hátamon keresztül, a tarkómon át a fejemig, had borzolja, sózza, borsozza, s végül ceruzám hegyével papírra kanyarítja.” Balázs László egyedülálló képi világában májustól egy hónapon át gyönyörködhetünk a Pótkulcsban.